Persoonlijk heb ik een beetje een allergie voor het woord mindfulness… misschien omdat ik het met associeer met glossy feel good magazines en mensen met paarse muren thuis en boeddha’s in de tuin. Iets te hip voor mij.
Neemt niet weg dat ik mindfulness praktijken zoals meditatie (bijna) dagelijks toepas en mij dit ontzettend veel gebracht heeft! Ik ben beter in staat om met mezelf en de wereld om me heen om te gaan, wat me gelukkiger en evenwichtiger maakt.
Wil je minder stress ervaren? Met meer zelfvertrouwen in het leven staan? Beter slapen? Meer energie hebben? Inzicht in jezelf hebben? Keuzes kunnen maken die je verder helpen? Het gevoel hebben dat jij zelf aan het roer staat in plaats van steeds achter de feiten aan te hobbelen? Eindelijk eens stoppen met slechte gewoonten (zoals te veel piekeren)? Gelukkiger zijn? Blijer zijn? Meer awesome zijn?
Haal de paarse verf maar vast tevoorschijn.
We gaan mediteren!
Meditatie is een vorm van spirituele oefening en we kennen het vooral uit het boeddhisme. Mindfulness is eigenlijk hetzelfde, maar dan met een iets meer Westerse invulling en meer aandacht voor het lichaam. Beiden gaan uit van en streven naar een bepaalde levenshouding en bewustzijn, soms wel verlichting genoemd.
Je kan dit dus ongeveer aan elkaar gelijkstellen (maar net welk woord je prettiger vindt); zo noem ik het in deze blogpost voor het gemak gewoon meditatie.
Er zijn heel veel verschillende vormen van meditatie en je kan het beschrijven als een aandachts-oefening of techniek om de geest tot rust te laten komen en om volledig in het hier-en-nu te komen.
Het leert je om meer bewust te leven en anders om te gaan met stress, gedachten en emoties. Meditatie kan je helpen om je gedachten, ervaringen en sensaties te observeren (zonder erop te reageren).
Helaas gebeurt dit niet al na een enkele meditatie sessie. Je kan ook niet de eerste keer CrossFit al meedoen met de gevorderde les. Net als de spieren in je lijf hebben je hersenen training nodig om ‘sterker’ te worden. Als je regelmatig mediteert (liefst elke dag) krijg je steeds meer controle over deze ‘hersen-spieren’ en dus steeds meer controle over je gedachten. Op die manier krijgen bijvoorbeeld emoties, negatieve overtuigingen of gebeurtenissen in het moment minder grip op jou.
Je zou meditatie dus een workout voor je hersenen kunnen noemen.
Eigenlijk is het heel erg makkelijk om te mediteren: je gaat voor een bepaalde periode op een comfortabele plek rustig zitten (of liggen) met je ogen dicht en doet gewoon eventjes helemaal niks!
In tegenstelling tot wat veel mensen denken hoef je namelijk niet je gedachten stop te zetten, of je hoofd leeg te maken. Tijdens je meditatieoefening probeer je wel even afstand te nemen van alles wat er in je hoofd omgaat. En dat kan best lastig zijn, aangezien we dagelijks miljoenen prikkels te verwerken krijgen. Dat wordt uiteraard steeds beter als je blijft oefenen, maar het is niet ongewoon om bijvoorbeeld te denken:
“Doe ik het wel goed?”
“Hoe lang zou ik al bezig zijn?”
“Ik moet eigenlijk nog dat artikel afschrijven”
“Hoe zou het met X gaan?”
“Wat heb ik toch eigenlijk stomme dingen laatst naar hem ge-appt”
“Misschien moet ik hem even bellen”
“Oh wacht… ik zou mediteren…”
“Is dit de bedoeling?”
En zo ratelt het vaak nog even door.
Dat is normaal en helemaal niet erg.
Het doel is niet om je gedachten stop te zetten, maar om je gewaarzijn te vergroten. Je bent je bewust dat je allerlei gedachten of emoties hebt, maar er is ook iets dat zich daarvan weer gewaar is.
Dat gewaarzijn brengt ontspanning, omdat je je beseft dat die gedachten/emoties maar van voorbijgaande aard zijn en dat ze ook vanzelf weer oplossen. Ze zijn een illusie. Je hebt gedachten en emoties, je bent ze niet! Zie het als wolken die voorbij komen drijven.
Uiteraard is dit wat kort door de bocht, als je hier meer over wilt weten kan ik Vrij van Gedachten van Jan Geurtz aanbevelen, dat vond ik echt een prachtig en heel helder boek!
De voordelen zijn talrijk (en geloof me, ik ervaar ze echt allemaal!):
Klik hier om het hele artikel te lezen.
Geplaatst op 05 juni 2017 door lovefitfood